Dom maklerski Ostrów Mazowiecka

Artykuł Miesiąca Mazowieckie

Że nikomu nie umknęło powiedzenie, że ropa naftowa na świecie uważana jest za czarne złoto. Wystarczy jedynie zauważyć jakie duże są oferty jej skorzystania. Nie jedynie wybiera ona zastosowanie przy prac paliwa.

Dom maklerski Kałuszyn

Wyraża się, że pochodne ropy można zlokalizować w paliwach syntetycznych, grafitowych elektrodach, i bierze się z niej nawet podczas wytopu stali. Czy warto inwestować w ropę? Wiele inwestorów ciągle się zastanawia. Jednak jak podejmą już decyzję, pojawia się kolejne pytanie: Jak wkładać w ropę, która zamierza wiele obliczy?

Reklama

Inwestycja w części i ETF-y

Rozpocznijmy od tego, że jedno wydobycie ropy, do powstania gotowego materiału jest niezmiernie uciążliwy i wydany na ludzkie czasy. Kolejno nazywają się one:

upsetream
midstream
downstream

Z reguły największe firmy zabierające się wydobycie ropy, montują w bliskiej prac zarówno upstream jak również downstream. Czym jest zatem upstream? Mówiąc dalej stanowi toż wyszukiwanie złóż ropy co świadczy, że grając w ostatnim sektorze, bawi się beneficjentem cen ropy, które systematycznie wzrastają. Midstream jest przecież odpowiedzialny za transporty wydobytej ropy, która hoduje żyć gotowa do przetworzenia.

Dom maklerski Kałuszyn

W ostatnim rejonie na giełdzie działa spółka Enterprise Product Partners. Nie da się ukryć, że inwestorzy z ostatniego sektora mogą pochwalić się znaczną stabilnością w zestawieniu do ostatnich, inwestujących w upstream. Dzieje się właśnie więc iż stawki za sam transport surowca są nieznacznie zależne od ceny samej ropy. Ostatnim ze wspomnianych stanów jest downstream. Zajmuje się od każdymi segmentami połączonymi z przetwórstwem środka w gotowy produkt. W jego poziom wchodzi również sprzedaż detaliczna i hurtowa. Oznacza to, że inwestorzy w ostatnim rejonie, zyskują w przypadku spadków ceny ropy naftowej.
Dom maklerski Kałuszyn

Gdy w łatwiejszy rozwiązanie zainwestować w ropę naftową?

Drinku z najzwyklejszych sposobów na inwestycję w ropę naftową jest po prostu zakupienie ETF, który jest ściśle połączony z ceną ropy naftowej. Oznacza to, że mogą żyć to ETF na organizacje z innych sektorów- skojarzonych z ropą naftową, lecz także kontrakty o krótkim czasie. Nie nieco jeśli inwestorzy zdecydują się na zakup ETF muszą koniecznie sprawdzić politykę inwestycyjną, a oraz całą strukturę opłat.

Dom maklerski Kałuszyn

Które są instrumenty pochodne, o jakich wiedza przybliży Cię do sukcesywnej inwestycji?

Zajmijmy się teraz metodami inwestowania w ropę naftową, a przy zastosowaniu różnych instrumentów pochodnych, które są notowane na zbytu uregulowanym, a dodatkowo na zbytu znanym jako OTC. Nie nieco jednak, inwestorzy decydując się na takie rozwiązanie, muszą dokładnie rozróżnić typy ropy naftowej, a ponadto czasy wykonania, i przede każdym znaczenie zarówno contango jak również backwardation. Przejdźmy teraz do tego, że powstają na giełdzie dwa, najpopularniejsze typy ropy naftowej. Istnieją toż:

WTI
Brent

Oczywiście wyspecjalizowani inwestorzy, mogą doszukać się także mniej popularnych rodzajów, które zarówno są notowane na giełdzie. Największy plus najodpowiedniejszy handel przenosi się choć na dwóch wyżej wspomnianych rodzajach. Ropa WTI określa się przede każdym niższą gęstością oraz lżejszą ilością siarki niż drugi rodzaj- Brent. Kontrakty na ten model znajdziecie na giełdzie NYMEX. Istnieją toż zazwyczaj kontrakty terminowe, i wielkość pojedynczego wynosi zwykle 1000 baryłek surowca. Ropa Brent pochodzi z mieszanki ropy z Morza Północnego. Zajmuje ona większą zawartość siarki, niż omawiany poprzedni rodzaj, a również jest dość gęsta. Największy handel przenosi się na podstawie ICE i również gdy w minionym przypadku, jeden kontrakt terminowy obejmuje 1000 baryłek surowca. Inwestorzy muszą też wiedzieć, że różnica jakości pomiędzy rodzajem ropy WTI, i rodzajem ropy Brent zrobiła to, iż to WTI było nieco droższym surowcem.

Dom maklerski Kałuszyn

Nie nieco a wraz z rewolucją łupkową w USA nastąpiła duża zmiana trendu a to teraz ropa Brent broniła się droższa od WTI. W kwietniu zeszłego roku, ropa Brent była bogatsza od WTI o prawie 50 dolarów. Ropa WTI zaliczyła również ujemną cenę terminową, gdyż doświadczyła załamania popytu i barku miejsc na przechowywanie surowca. Inwestorzy muszą także zrozumieć, zanim przyjmą się inwestycji przy pomocy kontraktów krótkoterminowych, muszą i zrozumieć różnicę między ceną rynkową, która fachowo wymienia się spotową, a i ceną terminową. Zwykle, teoretycznie cena rynkowa różni się znacznie od ceny terminowej. Wpływ nosi na to dużo czynników, i przede każdym poziom stóp procentowych, jak również oczekiwana produkcja, natomiast w szczególności popyt na indywidualny produkt. Jeśli natomiast inwestorzy przyjmują się na zainwestowanie przy pomocy instrumentów pochodnych, muszą dokładnie zrozumieć terminy cotango i backwardation.

Czy zatem inwestycja w ropę naftową się opłaca?

Należy wiedzieć, że sama inwestycja w ropę wówczas nie tylko sprzedaż oraz sprzedaż krótkoterminowego kontraktu albo tegoż CFD. Inwestorzy są wysoki zakres możliwości zarówno przy ETF, które także można połączyć z drugimi, opcyjnymi strategiami. Jeśli natomiast inwestorzy dopiero co chcą wpaść na rynek handlu czarnym złotem, muszą przejść specyfikę surowca, a też elementów inwestycyjnych. To inwestycja w ropę naftową będzie znacznie opłacalna. Dom maklerski Kałuszyn

zobacz również Czy warto inwestować w ropę?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments