Turystyka i inwestycje

Turystyka Łęknica

Lubuskie

Samorządy części miast i miasteczek mazurskich w trudnej mierze zapraszają na turystykę. Zaś nie trzyma się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że najwyższe wpływy przynosi turystyka masowa. I skuteczna i kwalifikowana może dać dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Krosno Odrzańskie

Turystyka duża na Mazurach

Że o uroda bardziej oczywistego, gdy toż, że niejako „ostoją” turystyki popularnej w niniejszym sektorze są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w minionych latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Wyświetla się zauważyć nowy trend – są to panowie z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie mają z miejsc biwakowych wydobywających się przy marinach, po to aby sobie w odpocząć w ciszy.

 

Turystyka Krosno Odrzańskie

Wprawdzie nie w jakiejś okolicy Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz że o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z hotelami (w niniejszym tworzący kontrowersje hotel na wodzie). Wbrew to przyjeziorne gminy nadal pracują na dolach. Są również niejednokrotnie dylemat – czy wiązać się na wysokie budynki hotelowe w pobliżu jezior. Działki nad jeziorami stoją się coraz cenniejsze.

Turystyka Krosno Odrzańskie

Mikołajki są specjalny problem związany z systemami budowy drogi dużego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według planów miałaby przebiegać 500 m z centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko by do lokat z takim obrotem nie doszło. Ta metoda wzbudza kontrowersje też w drugich mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też nasza kuchnia. Nie są już niczym innym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie gwarantuje to przeważnie żeglarzom. Cóż, tegoż się raczej nie zahamuje.

Turystyka Krosno Odrzańskie

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można kojarzyć Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z ograniczonymi jeziorami rynnowymi. Tu rzeczywiście możną znaleźć spokój. Lecz są też atrakcje dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Najwyższe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach polecane są między innymi do ruchów na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych użytkowników są swoje gospodarstwa agroturystyczne. Wbrew to ilość tutejszych samorządów jest również problemy związane z inwestycjami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w poszczególnych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 poprzez ostatnie miejscowość. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. Natomiast jest wtedy typowa w kraju miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Krosno Odrzańskie

zobacz również Turystyka i inwestycje

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments